Staff Directory

Staff Directory
2017-2018

Please note when emailing any staff member - use first.last name@mansfieldschools.com

Administration
Suzanne Ryan, Principal
Kevin Hoffman, Assistant Principal
David McGovern, Assistant Principal
Jim Leonard, Assistant Secondary Special Education Director

Office Assistants

Anne Aldo, Guidance Susan Hazel, Main Office
Debbie Loomer, Special Education Nancy True, Main Office
  Donna Tucker, Main Office


Guidance Department
Elizabeth Molak, Counselor Grades 6 & 7
Kathy Manganaro, Counselor Grade 8
Dawn Martin, Counselor Grades 6 & 7

School Psychologists

Laura Bennett Jordan Nay


Academic Learning Center

Betsy D'Ambrosia


Nurses

Lisa Anderson Elayne Brown


​Library / Media Center
​Nancy Breef-Pilz

 GRADE 6
PURPLE TEAM
Meghan Ganshirt, Math ​Team Liaison 
 Mary Catherine Maroney, ELA
Alice Verlezza, Literacy 
Jayna Roberts, Social Studies
Dianne Breitenstein, Science

ORANGE TEAM
 Tara Degirolamo, Math Team Liaison
 Ashlee Rodrigues, ELA
Kaleigh Pimble, Literacy
Kevin Cote, Science
Danielle Rheaume, Social Studies

 GRADE 7
BLUE TEAM
 Christine Francomano, Spanish Team Liaison
Marissa Simas, ELA
Moriah Logan, Social Studies 
Dawn Harlason, Science
Danielle Mehigan, Math

GOLD TEAM
 Brooke Clifford, Math Team Liaison
Renee Skidmore, ELA
Saul Melendez, Spanish 
Anne Martinelli, Social Studies
Cathy Martins, Science
 
  GRADE 8
SILVER TEAM
 Jennifer MacMurray, Math Team Liaison
Justin Tucker, ELA
Karen Moore, Spanish 
Daryl Webster, Social Studies
Michael Ganshirt, Science

WHITE TEAM
 Ryan Stapleton, ELA Team Liaison
Lauren Penta, Science
Nora McNeilly, French 
Jillian Zeilstra, Math
Stephen Walsh, Social Studies




SPECIAL ACADEMICS

Thomas White - Science/Engineering
Jill Sheridan - Science/Engineering

Christina Robles - Civics/Current Events
Kelly Ransom - Civics/Current Events


PARAPROFESSIONALS

Noreen Atchison Nancy Merrifield 
Kelsey Camara Sally Messier
Ashley Campbell Monica Paquin
Claire Cole Kim Perry
Denise Colbert Frannie Podolske
Suzanne Dau  Laura Presentato
Janice Doherty  Paula sharkey 
Linda Epstein Jean Shea
Laura Kerkhoff Dianne Smith
Maribeth Keane  Cindy Sperrazza
Colleen Malley  Donna Sullivan
Karen McDonald  Andrea Wilbar
   


 GRADE 6
YELLOW TEAM
Kathleen Goffe, Math ​Team Liaison 
Steve Marple, ELA
Rebecca Gutierrez, Literacy 
Sarah Duporte, Science
Kathleen Borrello, Social Studies


Susan Zonghetti - Enriched Math 

 
 
 

 GRADE 7
AQUA TEAM
 Kristian Edgar, Social Studies Team Liaison
Meredith Taylor, ELA
Beth Donovan, French/Spanish 
Elizabeth Beckett, Science
Tim Carpentier, Math


Susan Zonghetti, Enriched Math
Judy Mahoney, Enriched Math



 
 
  GRADE 8
 GREEN TEAM
 Mary Chmielecki, Science Team Liaison
David Tebbetts, Social Studies
Beth Herlihy, Spanish 
Lisa Scarbrough, ELA
Jennifer Knoll, Math


Judy Mahoney, Enriched Math








SPECIALS

ART  COMPUTER  HEALTH 
Virginia Tibbetts Eric Shultz Natalie Johnson
Ryan Mehigan  Ruth Crowley Jennie Graham 
    Natalie Visconti 
     
BAND
Laurie Pepicelli
ORCHESTRA/CHORUS
 
  Stephen Twiraga  


 
     
     
PHYSICAL ED  THEATER
Jenni Graham  Patrick McCrossan
Patrick Piccolomini  Jessica Strunin
 Kevin Vartian    
 
 


SPECIAL EDUCATORS

Jesse Bellico Ray Cattaneo
Karen Carpentier Molly Keogh
Jillian Ellis Jeannie Fiske
Amy Gaudette Rebecca Ringrose
TBA Kristen Higgins
Kristen Johnson Daniel Keating
Michele Kitchen Sherri Lonczak
Andrea Macrina Heather McPherson
Sarah Scott Christine Shelley
Tiffanie Stockley Jevens Strachan


Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.